Masa ziemi

Problemy nauk ścisłych - dyskusje, teorie, kontakty
nucha2
Posty: 1

Masa ziemi

Post#1 » 21 sie 2009, pt, 13:22

Witam wszystkich.
Od pewnego czasu chodzi mi po głowie takie pytanie. Jak wiadomo na swiecie co roku wydobywa sie tysiące a nawet miliony ton węgla. Węgiel ten jest spalany. Częsc zamieniana jest w popiół, czesc w dym ale cześć jest tracona na ciepło. A wiec jak by na to nie patrzyć cały czas ubywa nam masy ziemi. i moje pytanie właśnie jest co sie kiedyć może stać?

polluks
Posty: 5
Kontaktowanie:

Post#2 » 21 sie 2009, pt, 20:52

atomów węgla nie ubywa. są one np. wbudowywane w inne związki, ale żaden atom nie jest w tan sposób tracony, masa jest ta sama.
podobnie jest z ludźmi, jest nas coraz więcej, ale masa ziemi się nie zmienia bo składamy się z atomów już wcześniej tu będących.

Awatar użytkownika
alchemik
Site Admin
Posty: 585
Kontaktowanie:

Post#3 » 17 paź 2009, sob, 23:08

Forumowiczowi nucha2 chodziło chyba o różnicę masy związaną z E=mcc

Otóż ta różnica masy jest na tyle znikoma, że nie ma się co martwić, a "co gorsze" Ziemia wciąż dostaje energię ze Słońca, więc być może masa Ziemi nawet rośnie (choć z powodu utraty atmosfery, która powoli ucieka w przestrzeń kosmiczną efekt ten może być niewystarczający).
Dodatkowo ciepło, które wyzwalane jest w procesie spalania węgla, dostarczane jest do innych przedmiotów, więc ogólne ciepło na Ziemi jest z tego powodu stałe.
Natomiast jeśli chodzi o samą masę węgla, który zamienia się na CO2 to warto podkreślić, że atmosfera (a więc i zawarty w niej CO2) również stanowią część masy Ziemi (choć z powodu cienkości powłoki gazowej, udział ten jest chyba niewielki).
Nie boję się motyla Lorenza...
Ale kto powiedział, że ten motyl jest tylko jeden?

Wróć do „Nauki ścisłe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

cron