ustawa

Problemy, ośrodki naukowe, prawo, kontakty
Mariusz
Kontaktowanie:

ustawa

Post#1 » 23 sie 2005, wt, 14:09

Ponizej news z ostatniej chwili (mojej przynajmniej) weszla ustawa ale strasznie krytykowano wiec nei wiem czy cos pomoze, habilitacje jak sie domyslam zostaja, a na polibudzie wroclawskiej powolano docentow, rece opadaja nie?

Zmiany na uczelniach

Ustawę o szkolnictwie wyższym podpisał prezydent. Dokument wprowadza trzystopniowy podział studiów na licencjackie, magisterskie i doktoranckie.. W myśl ustawy rektorzy, prorektorzy i dziekani zostaną objęci lustracją.

Przepis o lustracji na wyższych uczelniach jest jednak martwy, bo ich pracownicy nie muszą składać oświadczeń lustracyjnych.

Ustawa ogranicza wieloetatowość naukowców. Nauczyciel akademicki będzie miał prawo do podjęcia dodatkowego zatrudnienia tylko za zgodą rektora. Łatwiej będzie pozbawić tytułu naukowego osobę, która popełni plagiat. Minister edukacji może z kolei odwołać rektora, który rażąco naruszył prawo. Ustawa szczegółowo wylicza też, w jakich przypadkach można wyrzucić z uczelni studenta.

Współautor dokumentu prof. Jerzy Woźnicki podkreśla, że studentom będzie łatwiej uczyć się na kilku uczelniach w tym także zagranicznych. – Jest możliwość uzyskiwania dyplomów wspólnych czy nawet podwójnych, co będzie liczyć się na rynku pracy – zaznacza prof. Woźnicki.

Ustawa zrównuje w prawach uczelnie państwowe i prywatne. Prywatne uczelnie dostaną dotacje z budżetu państwa.

Tylko w wyjątkowych przypadkach uczelnie będą mogły przeprowadzać egzaminy dla kandydatów na studia. Podstawą przyjęcia ma być bowiem nowa matura.

Awatar użytkownika
alchemik
Site Admin
Kontaktowanie:

Docent

Post#2 » 23 sie 2005, wt, 14:46

A ten stopień docenta to wymysł PWr, czy też to jestw tej cytowanej ustawie?
Nie boję się motyla Lorenza...
Ale kto powiedział, że ten motyl jest tylko jeden?

Mariusz
Kontaktowanie:

Post#3 » 23 sie 2005, wt, 15:27

chyba wymysl PWr bo juz funkcjonuje.

Awatar użytkownika
Deymos
Kontaktowanie:

Post#4 » 07 paź 2005, pt, 17:45

Stopień docenta to kiedyś był, myślałem że nigdzie już tego nie ma :? Ale mogłem się mylić. Gdzie on się mieści w hierarchii stopni?

Wojtek

Hierarchia stopni naukowych

Post#5 » 27 lis 2005, ndz, 19:29

Wydaje mi się, że docent to nie jest taki stopień naukowy, tyllko raczej tytuł lub stanowisko (coś jak asystent i adiunkt).
Wobec tego dałbym taką hierarchię:
a) stopni naukowych
DOKTOR
DOKTOR HABILITOWANY
PROFESOR (belwederski)

b) stanowisk naukowych:
ASYSTENT
STARSZY ASYSTENT
ADIUNKT
DOCENT
PROFESOR (stanowisko)

Oczywiście stanowisko "profesora" jest zarezerwowane na uczelni tylko dla dra hab. (zwykle takiego, który ma wypromowanego chociaż jednego doktora), dlatego też stworzono stanowisko docenta, by wyróżnić tych doktorów (ewentualnie młodych dr. hab.), którzy mają duży dorobek.
Każda odpowiedź rodzi tysiące pytań...

Wróć do „Habilitacja i profesura”