Czy możliwe jest poznanie siebie?

Problemy nauk humanistycznych - dyskusje, teorie, kontakty
Marcin Kotasiński
Posty: 6
Kontaktowanie:

Czy możliwe jest poznanie siebie?

Post#1 » 09 paź 2012, wt, 22:46

Czy uważasz, że możesz osiągnąć poznanie siebie, które będzie zupełne i adekwatne do doświadczenia i do twoich oczekiwań?

Ogólnie nauka twierdzi, że nie jest to możliwe, choć nie ma to dowodów. Takie zagadnienie, z tego, co się orientuję, nie jest nawet poważnie rozważane w nauce. Ale można tu zapytać, co robi filozofia i psychologia, jeśli nie ‘poznanie siebie’, poznanie filozofującego człowieka, psyche. Albo znamy „Poznaj siebie!” pochodzące choćby od Sokratesa czy św. Augustyna.

Kiedy spoglądamy w lustro dokonujemy aktu poznawczego, coś o sobie poznajemy. Dzieje się to także ze strony doświadczenia, gdy starając się uczynić coś, nie udaje się to. Dowiadujemy się, że coś z naszą wiedzą o nas i doświadczeniu jest nie tak. Poznajemy także siebie dzięki pośrednictwu innych ludzi, gdy ci mówią nam coś o nas lub radzą coś lepszego, wskazując tym, że wiedzą, co dla nas dobre. Jakby mówili, że jest jakaś ogólna wiedza o człowieku, Prawda i Dobro odpowiednie dla każdego, ‘poznanie siebie’ na ileś już jasne i wiadome. Poznajemy także siebie w „czystych” aktach refleksji, gdy się nad sobą namyślamy w oderwaniu od doświadczenia.

W każdym z tych przypadków coś o sobie poznajemy, zbieramy „ziarnko do ziarnka”. Dzięki temu „zbieractwu” wiemy o sobie w późniejszym i nawet aktualnym wieku więcej. Wiemy wciąż lepiej, co sprawia nam przyjemność, czego szukamy, a czego unikamy. Zbierając o sobie wiedzę wiemy wciąż więcej o tym, do czego jesteśmy zdolni, co potrafimy. Zdobywana wiedza pozwala nam dokonywać coraz lepszych i trafniejszych wyborów, w których unikamy tego, czego nie chcemy, a co poznaliśmy jako takie wcześniej. Potrafimy w ten sposób osiągnąć coś lepiej i przyjemniej niż, na przykład za pierwszym razem, kiedy się jeszcze „potykaliśmy”.

Jak to w końcu jest, czy zbierając „ziarnka” o sobie i w procesie życia, budując opinię o sobie, i będąc przy tym obiektywnymi, starając się nie okłamywać samych siebie, ba, nawet świadomie odszukując w sobie sytuacje, treści, w których siebie okłamujemy. Czy możemy tak sięgnąć wreszcie poznania siebie?

Czy istnieje poznanie siebie, które jest formą zupełnego i pewnego rezultatu (wiedzy pochodzącej z…) procesu poznawania siebie? Stan, w którym osiąga się pewną zupełność wiedzy o sobie i pewność, że wiedza ta jest prawdziwa?
I wreszcie, czy takie poznanie siebie jest Wyzwoleniem (od…) i (dojściem do…) Szczęściem?

Czy możesz poznać siebie?
Spójrz w moją stronę: http://sites.google.com/site/samoswiadomosc
Napisałem książkę o samopoznaniu.

kowalskil
Posty: 27
Kontaktowanie:

Re: Czy możliwe jest poznanie siebie?

Post#2 » 03 lut 2013, ndz, 20:32

Poznanie siebie jest mozliwe, tak jak poznawania innych ludzi. I tak jak poznanie zjawisk przyrodniczych.

Ludwik Kowalski

http://ludkow.info/byt
L. Kowalski, fizyk na emeryturze, i autor "Pamietnik bylego komunisty"

http://ludkow.info/byt

Blaczego document ten jest darmowy? Bo pisanie go bylo dla mnie obowiazkiem moralnym wobec rodzicow, wobec innych ofiar stalinizmu, i wobec Polski.

Fizykomaniak
Posty: 10

Re: Czy możliwe jest poznanie siebie?

Post#3 » 17 cze 2013, pn, 23:00

Poznanie człowieka nie jest mozliwe w sposób pełny i adekwatny do jego natury.
Przyczyną tego jest nieredukowalność fenomenu "człowiek" do natury.Człowiek jest bytem głęboko nie-jednorodnym. Jest fizyczno-psychicznie -duchowy.Właśnie składnik duchowy nie może być poznany ani rozumowo,ani doświadczalnie.W czlowieku jest residuum niedostepne nawet dla niego samego- jedynie doświadczamy go egzystencjalnie ale nie znamy go tak ,jak znam klawiaturę z której to piszę.

miniulek
Posty: 3

Re: Czy możliwe jest poznanie siebie?

Post#4 » 15 sie 2013, czw, 18:21

Uważam, że poznawanie siebie jest czymś długotrwałym i nieskończonym.
Tak naprawdę poznajemy siebie tak długo, jak długo trwa nasze życie. Nigdy nie wiemy jacy będziemy i nasze zachowania za 10,20 lat.
Chyba każdemu z nas chociaż raz zdarzyło się zrobić coś takiego, że sami byliśmy zdziwieniu, że to zrobiliśmy. To właśnie jest poznawanie siebie.

rolando
Posty: 5

Re: Czy możliwe jest poznanie siebie?

Post#5 » 04 wrz 2013, śr, 22:23

Ja przez 28 lat nie poznałem siebie więc przez następne 28 pewnie nie poznam.
Więc moim zdaniem poznanie siebie jest nie do końca możliwe.

Marcin Kotasiński
Posty: 6
Kontaktowanie:

Re: Czy możliwe jest poznanie siebie?

Post#6 » 25 paź 2013, pt, 20:23

Powiedziałeś co uważasz, ale w Twojej wypowiedzi nie ma argumentu dlaczego nie można. Uważam nawet, że ta opinia jest przedwczesna, bo fakt, iż jeszcze nie jest poznany, nie zamyka możliwości poznania.
Spójrz w moją stronę: http://sites.google.com/site/samoswiadomosc
Napisałem książkę o samopoznaniu.

Anka23
Posty: 1
Kontaktowanie:

Re: Czy możliwe jest poznanie siebie?

Post#7 » 18 lis 2013, pn, 15:47

Ja bym się najpierw zastanowiła co dokładnie ma to "poznanie siebie" znaczyć, to po pierwsze, a po drugie po co poznawać siebie skoro i tak potem kończymy ukrywając prawdziwego siebie przed innymi.
http://www.edutop.pl/276-Tablice-DualBoard

merczuk
Posty: 1

Re: Czy możliwe jest poznanie siebie?

Post#8 » 25 lis 2013, pn, 15:11

zgadzam sie w 100% z Marcinem

NatTadi23
Posty: 1

Re: Czy możliwe jest poznanie siebie?

Post#9 » 04 wrz 2014, czw, 10:01

Temat poznawania siebie przez obserwację świadomości .

naukoglowa
Posty: 6

Re: Czy możliwe jest poznanie siebie?

Post#10 » 06 maja 2016, pt, 14:27

poznać siebie można tylko w pewnym stopniu...
dlaczego? bo tak jest.. Pan Bóg nas stworzył, każdy jest inny - super - ale jest tyle zawiłości w organizmach, myśleniu, procesach zachodzących, że nigdy nie dojdziemy do rozdzielenia na czynniki pierwsze, co dopiero zrozumienia...

bo jak ma się poznanie określić??

Wróć do „Nauki humanistyczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron