Wpływ nowoczesnych technologii na nasze życie

Problemy nauk humanistycznych - dyskusje, teorie, kontakty
mateuszpwn
Posty: 1

Wpływ nowoczesnych technologii na nasze życie

Post#1 » 20 wrz 2011, wt, 14:36

Witajcie, chciałbym z wami podyskutować o tym, jaki wpływ na współczesnego człowieka i jego perspektywy mają nowe technologie? Czy sądzicie, że człowiek w poprzedniej dekadzie, z ograniczonym dostępem do mediów cyfrowych, miał trudniejsze życie? Czy „kultura mediów cyfrowych” pozostaje bez jakiegokolwiek wpływu na samopoczucie dzisiejszej jednostki?

Pozdrawiam,
Mateusz

Awatar użytkownika
alchemik
Site Admin
Posty: 585
Kontaktowanie:

Post#2 » 09 gru 2011, pt, 18:14

Wydaje się, że nie istnieje jakiś generalny wpływ jakichkolwiek mediów na człowieka z powodu formy tych mediów. Czy ludzie otrzymywali informacje za pośrednictwem ustnego przekazu, czy też gazet, radia, telewizji, czy też internetu, to zawsze ważniejsze było nie to jak informacja została przekazana, ale co zawierała.
Wbrew temu co się nam wydaje, internet nie wpływa znacząco na poprawę jakości informacji. Tę jakość bowiem ogranicza umysł odbiorcy, który nie chce niewygodnych informacji poznać. W ten sposób zawsze powstawały źródła medialne, które dostosowane były do tej pokaźnej grupy odbiorców, którzy chcieli widzieć świat wypaczony do potrzeb lęków tych ludzi.

Dla osób, które poszukują jednak faktów i różnych opinii na każdy temat, internet z pewnością jest miejscem, gdzie łatwiej i szybciej można je znaleźć.


Myślę, że źle także sformułowano pytanie, gdyż zawiera ono termin "trudniejsze życie". Nie jest to termin jasny i jednoznaczny. Z naszego punktu widzenia życie poprzednich pokoleń było trudniejsze, ale z punktu widzenia bezwzględnego pomiaru odczucia szczęścia, średni stan szczęśliwości mógł być identyczny z dzisiejszym, co pośrednio mogłoby oznaczać, że życie zawsze było tak samo trudne.

Trudna jest też odpowiedź na drugie pytanie o samopoczucie użytkowników mediów cyfrowych. Jeśli bowiem uznać media za rodzaj uzależnienia, to z jednej strony każdy narkotyk daje chwilowe iluzoryczne szczęście; z drugiej jednak strony ludzie generalnie są bardziej sfrustrowani. Media cyfrowe są narkotykiem łatwym i przyjemnym w użyciu, dla słabych jednostek oznacza to mocniejsze i trwalsze uzależnienie. Dla jednostek odpornych wyłącznie wygodę w użytkowaniu. Tak więc z pewnością można odpowiedzieć, że wpływ na samopoczucie jest. Ale wpływ ten waha się w zależności od odbiorcy i potrafi być zarówno skrajnie negatywny jak i mocno dodatni. W tym przypadku krzywa dzwonowa ma jak zwykle zastosowanie.
Media czasem nagłaśniają sporadyczne przypadki nawet śmierci osób, które miały jakiś problem z dostosowaniem się do świata a tłem tego problemu było jakieś uzależnienie się od mediów, gier komputerowych czy innych form użytkowania komputera i internetu.
Nie oznacza to jednak, że są to narzędzia niebezpieczne czy złe. Każdym nawet najbardziej pożytecznym narzędziem, ktoś może sobie zrobić krzywdę. Miliony ludzi jeździ na rowerze, a kilka osób co roku ginie z powodu użytkowania tego środka transportu.
Każde narzędzie ma swoje wady i zalety. Zwykle w bilansie powinniśmy uzyskać dodatni wpływ na samopoczucie. Jednak jak już zauważyłem na początku, ilość odczuwanego szczęścia jest w ludziach statystycznie w miarę stała. Oznacza, to że szybko przyzwyczajamy się do nowych narzędzi i po jakimś czasie nie odczuwamy szczęścia z powodu oszczędności czasu jaką daje to narzędzie. Po prostu w takim momencie nasze wymagania rosną i wciąż odczuwamy niedosyt.
Ilustracją tego zjawiska są depresje ludzi najbogatszych, którzy mogąc spełnić każdą zachciankę w końcu nie widzą dla siebie żadnego nowego celu w życiu.
Nie boję się motyla Lorenza...
Ale kto powiedział, że ten motyl jest tylko jeden?

Brita
Posty: 3

Post#3 » 02 lut 2012, czw, 12:46

Oczywiście, że media cyfrowe mają ogromny wpływ na życie jednostki - bo stanowią nieodłączny element codziennego funkcjonowania ludzi. Chciałam poszukać w necie jakichś badań obrazujących zmiany w codziennym funkcjonowaniu ludzi (np. podział czasu na konkretne czynności), porównujące poczucie zadowolenia z życia oraz czynniki, jakie składają się na ogólne poczucie satysfakcji życiowej, niestety na nic takiego nie trafiłam - trzeba byłoby pewnie poszukać w źródłach pisanych, w literaturze. Podejrzewam jednak, że to, co Mateusz, nazwałeś "trudnym życiem" można byłoby rozłożyć na czynniki pierwsze i zrobić długą listę aspektów życia - i niektóre z nich nam będą wydawały się bardziej pozytywne, inne z nich jako bardziej pozytywne zostaną ocenione przez wcześniejsze pokolenie. Sama jestem ciekawa, jak to dokładnie wygląda...

kazymyr
Posty: 8

Re: Wpływ nowoczesnych technologii na nasze życie

Post#4 » 03 mar 2012, sob, 01:22

Nie jestem pewien czy autorowi postu chodziło tylko o internet. Jeśli spojrzeć na sprawę z punktu widzenia melomana to rzeczywiście współczesny człowiek może czuć się szczęśliwszy. Ma bowiem nie tylko wygodny dostęp do muzyki ale też możliwość słuchania jej w coraz lepszej jakości. To samo tyczy się filmów czy grafiki.
Oczywiście także miłośnicy tych mediów mogą być narażeni na negatywny wpływ w postaci nadmiernej ilości czasu poświęcanego owym zainteresowaniom.

Wróć do „Nauki humanistyczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron