Klonowanie Ludzi.

Zagadki i ciekawostki popularnonaukowe; pytania laików; fantastyka; "zwariowane" koncepcje; pomysły nie z tej ziemi...
soniaco

Klonowanie Ludzi.

Post#1 » 16 lis 2007, pt, 15:40

Witam!
Juz na samym wstepie Prosze o Pomoc!
Od dawna pragne wtajemniczyc sie w temat Klonoawnia, ale nie potrafie zrozumiec jego Podstaw.Czytalem w wikipedi na temat Klonowania ludzi, ale nadal Nic Nie Rozumie!
-Na czym polega to Klonowanie? Ale tak na swojski rozum prosze.
-To ze ktos Siebie moze klonowac to jakas Paranoja, bo mozg, doswiadczenia, mysli, Swoje ,,JA'' nie skopiuja sie Nigdy. Moze nawet ten Czlowiek Sobowtur,(wlasny klon ) pozostac Wrogiem samego pomyslodawcy, tym samym zamiast przedluzyc mu zycie skróci mu je.
-Jakie to niby ludzie rodzeni w Laboratorium? Czyz nie dorasta ten klonowany płód w łonie kobiety?
Dziekuje za proste, Zrozumiale mi wypowiedzi.
Pozdrawiam!

Noqa

Post#2 » 18 lis 2007, ndz, 23:12

Po pierwsze primo - widać wpływy Science-fiction na postrzeganie klonowania. A więc wyjaśniam:

Na czym polega to Klonowanie? Ale tak na swojski rozum prosze.

Każda istota żywa (znana ludzkości) ma DNA, które opisuje jakie białka komórka ma tworzyć, a co za tym idzie jak funkcjonuje i jak się rozwija organizm.
Klonowanie to stworzenie organizmu, które ma takie samo DNA jak inny organizm, czyli biologicznie identyczne.

(Dokończę za chwilę)

soniaco

Post#3 » 19 lis 2007, pn, 01:02

Dziękuję Noga i czekam z Niecierpliwością.

Noqa

Post#4 » 19 lis 2007, pn, 20:23

O pardon. Jak udało mi sie wrócic do komputera, to juz zapomniałem.

Każda istota żywa (znana ludzkości) ma DNA, które opisuje jakie białka komórka ma tworzyć, a co za tym idzie jak funkcjonuje i jak się rozwija organizm.
Klonowanie to stworzenie organizmu, które ma takie samo DNA jak inny organizm, czyli biologicznie identyczne.

Na tym skończyłem.

Klonowanie polega głównie na przeszczepianiu DNA z komórki organizmu klonowanego do komórki jajowej (DNA komórki jajowej jest usuwane) i wszczepiane do łona matki, gdzie już się normalnie rozwija, rodzi i rośnie (albo nie jak naukowcy coś spaprzą ;-)
Taki klon to po prostu brat bliźniak.

-To ze ktos Siebie moze klonowac to jakas Paranoja, bo mozg, doswiadczenia, mysli, Swoje ,,JA'' nie skopiuja sie Nigdy. Moze nawet ten Czlowiek Sobowtur,(wlasny klon ) pozostac Wrogiem samego pomyslodawcy, tym samym zamiast przedluzyc mu zycie skróci mu je.

Dokładnie. Ale fantaści podchwycili pomysł i wykreowali taki mit. W rzeczywistości klon to właśnie taki brat bliźniak. Jego umysł nie ma nic do naszego.

-Jakie to niby ludzie rodzeni w Laboratorium? Czyz nie dorasta ten klonowany płód w łonie kobiety?

I tu po raz kolejny fimowcy i pisarze zawinili tworząc wizję super-szybko dorastających klonów w szklanych cylindrach. A w rzeczywistości jest to zupełnie naturalne.

soniaco

Post#5 » 20 lis 2007, wt, 01:03

Naprawdę bardzo przepraszam, ale nie da się tego jakoś prościej wytłumaczyć ?

Czy DNA, to określenie czegoś, czy to pewna substancja w organiżmie? Pytam bo ,,Przeszczepianie DNA " teraz jeszcze bardziej mi pogmatwało zrozumienie istoty rzeczy.

Zacznę może od:

Aby mogło dojść do procesu zapłodnienia Normalnego, którego owocem staje się Normalny Człowiek, potrzebne są pewne warunki i Osobniki. Mężczyzna posiada niezbędny plemnik który powstaje w gonadach męskich - jądrach. Natomiast Kobieta komórkę jajowa która powstaje w gonadach żeńskich - jajnikach.
Teraz pobieramy komórkę jajową żeńską i ......co dalej? pobieramy ją na zewnątrz kobiety, czy manipulujemy w środku jej ciała? Co dokładnie będzimy robić dalej?
Dziękuje za proste wykłady.
Pozdrawiam.

Noqa

Post#6 » 20 lis 2007, wt, 19:38

Czy DNA, to określenie czegoś, czy to pewna substancja w organiżmie? Pytam bo ,,Przeszczepianie DNA " teraz jeszcze bardziej mi pogmatwało zrozumienie istoty rzeczy.

DNA (kwas deoksyrybonukleinowy) to bardzo skomplikowane cząsteczka. Przyłączone do niej w odpowiedniej kolejności zasady są nośnikiem kodu genetycznego. Tą cząsteczkę można przenosić i łatwo kopiować.
Najprościej wyobrazić to sobie po prostu jako kod genetyczny, ciąg liter (A, T, G, C) które kodują określone białka.
I takim genem może być np. AGCCTACGATTA... Później na podstawie tego kodu zostanie stworzone odpowiednie białko.
Geny dają komórce informacje jak się zachowywać i rozmnażać.

Teraz pobieramy komórkę jajową żeńską i ......co dalej? pobieramy ją na zewnątrz kobiety, czy manipulujemy w środku jej ciała? Co dokładnie będzimy robić dalej?

Pobieramy komórkę jajową i zabieramy do labolatorium.
Jest to komórka, która może się rozwinąć w cały organizm. Ma ona swoją połowę DNA. Plemnik ma drugą.
Naukowcy to DNA usuwają i wstawiają DNA pobrane z komórki innego organizmu. Nastepnie tak spreparowaną komórkę wszczepiaja do macicy.
Tak się normalnie rozwija, jak po naturalnym zapłodnieniu.

Nie wstydx sie pytać. Z przyjemnością odpowiem.

soniaco

Post#7 » 21 lis 2007, śr, 02:23

Bardzo Dziękuję Ci Noqa, za wspanałe tłumaczenie.
Wybacz że jestem troszku przytępawy i nadal mam pytania.

Jest to komórka, która może się rozwinąć w cały organizm.

Co oznacza pojęcie ,, rozwinąć w Cały organizm "

Naukowcy to DNA usuwają i wstawiają DNA pobrane z komórki innego organizmu.

,, to DNA, usuwają "
Czy chodzi o tę pobraną komórkę jajową żeńską ?
Jeżeli tak, czy to oznacza że tylko z jednej połowy DNA, będzie powstawał człowiek w łonie matki?

soniaco

Post#8 » 21 lis 2007, śr, 02:26

Przepraszam ale z tymi powyższymi cytatami mi sie pomieszało. Mam nadzieję że da się zrozumieć moje pytania :roll:

soniaco

Post#9 » 25 lis 2007, ndz, 17:56

Wiem ze powinienem osobiscie dojsc do wiedzy ktora wskaze mi odpowiedzi na postawione pytania.
Dlatego bardzo dziekuje ze przynajmniej dzieki Noqa, znalazlem sie w pozycji startowej.
:wink:
Dziekuje tez za poprawienie mych cytatow.
Pozdrawiam.
:D

Noqa

Post#10 » 25 lis 2007, ndz, 19:22

Co oznacza pojęcie ,, rozwinąć w Cały organizm "

Komórka ta sie mnoży, tworzy embrion, potem płód.

Czy chodzi o tę pobraną komórkę jajową żeńską ?

Usuwają DNA z komórki jajowej i wstawiają tam inne, pobrane z innego, dorosłego organizmu.

Jeżeli tak, czy to oznacza że tylko z jednej połowy DNA, będzie powstawał człowiek w łonie matki?

Normalnie dochodzi do zapłodnienia przez plemnik, który posiada drugą połowę DNA. Plemnik i komórka jajowa mają po połowie chromosomów (skupisk genów, DNA) i po połączeniu mają pełny genom i komórka może się już rozwinąć w całego człowieka (Specjalistycznie mówi się, że plemnik i komórka jajowa są haploidalne, ale to tylko nazewnictwo)
Podczas klonowania od razu wstawia się cały genom (całe DNA)

Wróć do „Rozrywka intelektualna i paranaukowa”