Szczególna Teoria Eteru

Problemy nauk ścisłych - dyskusje, teorie, kontakty
Szostek
Posty: 7
Kontaktowanie:

Szczególna Teoria Eteru

Post#1 » 10 sty 2016, ndz, 21:45

Upubliczniona została nowa teoria fizyczna, którą nazwaliśmy Szczególną Teorią Eteru http://www.ste.com.pl. Teoria ta zajmuje się tymi zagadnieniami, którymi zajmuje się także Szczególna Teoria Względności. W ramach nowej teorii wyprowadzamy nową kinematykę oraz dynamikę ciał. Pokazujemy także, czym tak naprawdę jest Szczególna Teoria Względności Einsteina oraz dlaczego jest teorią błędną.


Zainteresowanym osobom proponujemy, aby zapoznały się z zależnościami nr (377) oraz (378). Znajdują się one we fragmentach książki udostępnionych na stronie http://www.ste.com.pl

Zależności te wyprowadziliśmy przy założeniu, że obowiązują wyniki eksperymentu Michelsona-Morleya. Wzory te nie są więc sprzeczne z tym eksperymentem. Wyrażają one prędkość światła widzianą przez ruchomego obserwatora, ruchomego względem uniwersalnego układu odniesienia. Jak widać prędkość światła zależy od kierunku oraz od prędkości obserwatora (rysunek 24).

W doświadczeniu M-M oraz w laboratoryjnych pomiarach prędkości światła, światło zawsze pokonuje drogę po trajektorii zamkniętej czyli wraca do punku wyjścia. Najczęściej światło przebiega do lustra i po odbiciu wraca po tej samej drodze do urządzenia pomiarowego. W związku z tym zawsze mierzono jedynie średnią prędkość światła na drodze w jedną i drugą stronę, a nie prędkość chwilową.

Pomimo tego, że prędkość światła jest różna w różnych kierunkach, nie dojdzie do zmian prążków interferencyjnych w doświadczeniu M-M. Jest tak dlatego, że różnice prędkości światła, w jedną stronę i w drugą stronę, kompensują się w taki sposób, że średnia prędkość światła przepływającego wzdłuż ramienia interferometru zawsze jest stała i nie zależy od kierunku ani od prędkości obserwatora.

Zostało to pokazane w (379)-(380). Ilustracją do tego rachunku jest rysunek 25.

Podsumowując, gdy obrócimy ramię interferometru, to prędkość światła w jedną stronę wzrośnie, a w druga zmaleje. Te zmiany prędkości są takie, że łączny czas przepływu światła w jedną i drugą stronę jest zawsze taki sam! Taka sama jest więc średnia prędkość.

To jest jeden z ważniejszych wyników, który uzyskaliśmy. Pokazaliśmy, że z eksperymentu M-M nie wynika wcale, że prędkość światła jest stała dla każdego obserwatora. Przyjmując założenie o stałej prędkości światła Einstein popełnił błąd. Nie wykonał porządnej analizy eksperymentu M-M i przyjął najprostsze założenie o absolutnej stałości prędkości światła, które doprowadziło do powstania błędnej Szczególnej Teorii Względności.


Wróć do „Nauki ścisłe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

cron